Tomáš to dokázal. Obhájil titul!

Tomáš to dokázal. Obhájil titul!

Tomáš Korený je poměrně zkušeným pilotem, a to i přes fakt, že se právě v těchto dnech chystá na oslavu teprve devátých narozenin. Jeho úspěchy jsou totiž nesmazatelně zapsány zlatým písmem do historie českého motorsportu, a tak není divu, že na některých podnicích doprovází i svého mladšího bratra Matěje, pro kterého je rádcem i oporou.

Přesně taková situace nastala i ve druhé polovině září, kdy se oba mladíci vydali na poslední podnik motokárového Hobby Cupu do Vysokého Mýta. Mladší Matěj již tradičně startoval ve třídě Easy 50, zatímco Tomáše čekala pořádná porce závodních kilometrů, protože byl zařazen do tříd Bambini i Kadet. Je jasné, že tato situace nebyla náročná jen pro jezdce, ale také pro tým, který musel v jednu chvíli připravovat tři stroje, ale přeci jen nejvíce odpovědnosti držel ve svých rukou Tomáš Korený. Bambini i Kadet totiž startovali bezprostředně po sobě a jezdec tedy z jednoho stroje doslova naskakoval do druhého, bez potřebného času na přípravu. Všichni zúčastnění zvládli náročnou situaci na výbornou a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Týmový benjamínek Matěj s naprostým přehledem a lehkostí jemu vlastní vyhrál všechny rozjížďky, čímž se stal celkovým vítězem závodu a jen těžko si mohl přát lepší tečku za více než podařenou sezonou. Tomášův odvedl také naprosto profesionální výkon a v kategorii Bambini obsadil třetí místo. Bronz byl v této situaci pro celou stáj malým vítězstvím, protože se na trati potkala kompletní republiková špička a také z toho důvodu, že prioritou bylo pro Tomáše hlavně měření sil v kategorii Kadet. Není totiž žádným tajemstvím, že s touto technikou bude Tomáš Korený startovat 18. 10. v rámci světového finále Rok Cupu v italském Lonatu a bylo třeba nový motor i celý stroj důkladně otestovat. Úřadující mistr České republiky v testu nepodcenil vůbec nic, soupeřům nedal sebemenší šanci a na konci víkendu si připsal zasloužené zlato, které mu patří také v celkovém hodnocení šampionátu. Zatímco Matěj Korený mohl ziskem vítězství s klidným svědomím hodit všechny starosti za hlavu, pro Tomáše sezona neskončila, ještě musel soustředit veškerou pozornost na finálový závod mistrovství České republiky ve Vysokém Mýtě.

Říká se, že obhájit cokoliv je těžší, než to poprvé získat a o pravdivosti těchto slov se Tomáš letos do puntíku přesvědčil. V roce 2007 získal titul mistra republiky v kartingu a letos ho čekal jediný cíl – jeho obhajoba. Jenže celý seriál nebyl jako procházka růžovým sadem a mladý jezdec musel dokázat právě ve Vysokém Mýtě, že si zaslouží podruhé v řadě za sebou získat titul pro nejlepšího motokáristu dané kategorie v celé České republice. Koreného největším soupeřem byl opět Dominik Javůrek, oba piloty dělily v průběžném pořadí pouhé dva body a s trochou nadsázky se dá říci, že ani nepotřebovali ostatní soupeře. Celý seriál i dramatické vyvrcholení bylo pouze v režii těchto nesporně kvalitních a vyrovnaných mladíků.

Už kvalifikace se proměnila v nervy drásající drama, kde zdánlivě držel všechny trumfy v rukou Tomáš Korený. Hned v jedenáctém kole zajel nejrychlejší čas, který byl překonán až v 16., tedy předposledním kole rozdílem 2 tisícin sekundy. O jednu desetinu zpět byl třetí Dominik Javůrek. První rozjížďka byla naplánována na sobotní odpoledne a jezdci do ní nastupoval v pořadí, které určila předešlá kvalifikace. Korený i Javůrek tedy stáli na předních místech a Šternberan se vypořádal se startem nejlépe ze všech. Okamžitě se dostal do vedení a i když na něj ostatní piloti tvrdě doráželi, vedení se nevzdal a jako první protnul cílovou čáru. V neděli pak drama pokračovalo dalšími dvěma rozjížďkami a hned v té první Tomáš zopakoval výborný start. Ani na moment nepustil nikoho ze svých konkurentů na první pozici a dokonalou dominanci na trati v podání Tomáše Koreného ukončilo až mávnutí šachovnicovým praporem.

Náskok Šternberského jezdce tak před poslední rozjížďkou sezony narostl na solidních 12 bodů a na obhajobu mistrovského titulu mu stačilo pouze dojet na stupních vítězů. Jenže tentokrát se karta obrátila a hned po startu se Korený propadnul na čtvrtou pozici. Divákům se tak nabídl pohled na jeden z nejkrásnějších soubojů celého ročníku, kdy se přemotivovaný lídr šampionátu snažil dostat vpřed, seč mu síly stačily. Neméně rychlí soupeři zase všemožně bránili své pozice, samozřejmě v rámci fair play a lze si jen těžko představit, co asi v daný moment prožívali závodníci školou povinní. Neuvěřitelné drama, na jehož konci byl titul mistra České republiky pro rok 2008 nebylo rozhodnuto ani v posledních momentech finálové rozjížďky.

Korený přeci jen zmobilizoval všechny síly, dokázal se probojovat až na druhou pozici, a ta mu ještě s rezervou zajistila tolik vytoužené celkové prvenství.

Domácí sezona tak pro Korený Karting Team skončila, ovšem nesmíme zapomenout, že Tomáš se ještě chystá a těší na srovnání se světovou elitou v italském Lonatu a také jej čeká jeden přípravný závod na maďarské půdě v Kakuči. Doufáme, že i v této konkurenci uspěje a bude reprezentovat nejen svou vlast, ale také rodné město Šternberk.

/ Reportáže

Sdílet tento příspěvek

Komentáře

Komentáře jsou uzavřeny.